UniKL MFI Achievement 2014

 
No
Competition Date Award/Achievement

 

1

 

Prime Minister Golden Hand Award :

Two group of Students from Automotive Section participated with official result as below:

 

GOLD MEDAL- Automotive Youth (UniKL MFI) represented by:

  1. Mohd Zafri Bin Mohd Saleh - Leader (BAMT)
  2. Mohammad Abdul Rahim Bin Azman (BAMT)
  3. Muhammd Faizil Bin Fuzil (BAMT)

SILVER MEDAL - UniKL MFI A represented by:

  1. Awang Ardime Bin Awang Maslee - Leader (BAMT)
  2. Reshal Forzad Bin Ramli (BAMT)
  3. Eza Amalina Binti Zulkifli (BAMT)

The two teams were supervised by the following:

  1. En. Asrul Syahrani Bin Yusof - Section Head (Team Manager)
  2. En. Mohd Zaki Bin Bahrom - Lecturer (Team Advisor)
  3. En. Saiful Amri Bin Halil - Senior Technical Assistant (Coach)
  4. En. Amrul Bin Ismail - Technical Assistant (Coach)

 

 

 

 

 

23 January 2014

Event was held at MAEPS, Serdang

 

 

 

 

GOLD MEDAL

 

 

 

SILVER MEDAL

 

 

 

 

 

 

 

2.

 

National Innovation and Invention Competition Through Exhibition (iCompEx14)

Project : Portable Pure Water Jet Cutting Machine represented by IR Dr. Razali Abidin (MM)

Project : Remote Control Grass Cutter represented by Amir Abiddin Shamsuddin(MM) colloboration FYP project between EE and MM.

Project: Safety Vest for Cyclist creative creation by Sadiah Jantan (EE)

Project: Application Arduino on Dexterous Manipulator represented by Muazzin Mupit (IA)

Inventors:

  1. Muhammad Bazli Bin Anas (ASMT)
  2. Muhammad Hafizulazwan Bin Md Radzi (EE)
  3. Mohd Zulkifli Bin Anuar (IART)
  4. Abdul Syahid Bin Mohd Rasidi (IART)
  5. Wan Nur Irfani Binti Wan Yaacob (MBMT)
  6. Nor Syakirah Binti Nazri (MBMT)
  7. Mohamad Al Imran Bin Baharudin (MM)
  8. John Paul I Majanil (MM)

 

24 - 25 March 2014 @ Politeknik Sultan Abdul Halim Muadzam Shah (POLIMAS)

 

 

GOLD MEDAL

 

SILVER

 

SILVER

 

SILVER

 

 

3.

 

Novel Research and Innovation Competition 2013 (NRIC 2013)

Project: Portable Generator

Advisor/s:

  1. Mohd Fairus b. Humar

Inventors:

  1. Mohamad Nazmi b. Hj. Jaafar
  2. Mohamad Shahrin b. Yusof
  3. Fakrul Ameer b. Check Aziz

 

 

20 – 22 August 2013 @ Universiti Sains Malaysia (USM), Penang

 

BRONZE

 

4

 

Novel Research and Innovation Competiton 2013 (NRIC 2013)

Project: Solar Power Generator

Advisor/s:

  1. Mohd Fairus b. Humar

Inventors:

  1. Stevie Anak Surik
  2. Mohd Azizan b. Abdul Aziz
  3. Hayrul b. Ismail

 

 

20 – 22 August 2013 @ Universiti Sains Malaysia (USM), Penang

 

BRONZE

 

5.

 

PERTANDINGAN KEMAHIRAN MALAYSIA 2013 (BIDANG AUTOMATIF)

Pertandingan Kemahiran Peringkat Terbuka (for coaches/trainers in vocational and techincal institutes)

Staff involve:

  1. Asrul Syaharani Bin Yusof - Section Head (Team Manager)
  2. Mohd Zaki Bin Bahrom - Lecturer (Team Advisor)
  3. Saiful Amri Bin Halil - Senior Techical Assistant (Coach)
  4. Amrul Bin Ismail - Techical Assistant (Coach)

Automative Youth (Unikl MFI) representative:

  1. Mohd Zafri Bin Mohd Saleh - Leader (BAMT)
  2. Mohamad Abdul Rahim Bin Azman (BAMT)
  3. Muhammad Faizil Bin Fuzil (BAMT)

UniKL MFI A representative:

  1. Awang Ardime Bin Awang Maslee - Leader (BAMT)
  2. Reshal Forzad Bin Ramli (BAMT)
  3. Eza Amalina Binti Zulkifli (BAMT)

UniKL MFI B representative:

  1. Amirah Binti Zainal Abidin - Leader (BAMT)
  2. Mohd Syafiee Bin Mohd Anwar (BAMT)
  3. Lyara Aisehah Binti Ariffin (DAMT)

 

 

Malaysia Agro Exposition Park, Serdang (MAEPS), Serdang, Selangor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CHAMPION

 

 

RUNNER UP

 

 

5TH PLACE

 

 

 

 

 
6

ROBOTIC PIONEER GROUP (RPG) IN SEOUL, KOREA

RPG UniKL MFI and Malaysian Robotics & Automation Interest Group (MyRAIG) jointly Participate in The National Exhibition

Advisor:

Prof. Engr. Dr. Ishkandar Baharin (IART)

 

 

Pusat Pameran Antarabangsa Korea.

 
7

MADE IN UniKL FYP COMPETITON 2014

Project: Ecogreen CCM - Coconut Crasher Machine

Advisors/Supervisors:

  1. Mohamad Juraidi Jamal (MM)
  2. Md Hanip Ahmad (MM)
  3. Ahamad Zuraili Yop Sahari (FJ)
  4. Ahmad Shahril Daut (AE)
  5. Jufriadi (AE)

Inventors:

  1. Abdul Munir Lukmanul Hakim (MBMT)
  2. Muhammad Ibrahim Jaafar
  3. Raymin Anak Keni

Project: Darsav Vertical Axis Wind Turbine

Advisors/Supervisors:

  1. Taha Mohamed
  2. Norseha Abd Karim

Inventors:

  1. Yap Yeow Yih
  2. Nurliyana Abdullah

 

10 - 11 June 2014 @ UniKL BMI

 

1ST PRIZE/ CHAMPION

 

 

 

 

 

 

BEST POSTER PRESENTATION

 

8

WORLD SKILL MALAYSIA BELIA (WSMB)

Project: Kemahiran Malaysia Terbuka

Category: Mobile Robotics

Advisors/Supervisors:

  1. Mohd Fadzil Abu Hassan
  2. Mohamad Sobri Ramli
  3. Taha Mohamed

Inventors:

  1. Amirul (DET Mecha)
  2. Muhmmad Ziyad (DET Mecha)

Project: Kemahiran Malaysia Terbuka

Category: Automative

Advisors/Supervisors:

  1. Asrul Syaharani Yusof (Advisor)
  2. Mohd Zaki Bahrom (Team Manager)
  3. Saiful Amri Halil (Coach)
  4. Amrul Ismail (Coach)

Inventors:

Team MFI (M2W)

  1. Mohd Syafiee Mohd Anwar (Leader)
  2. Eza Amalina Zulkifli
  3. Amirah Zainal Abidin

Team UniKL - MFI B (AE2)

  1. Muhammad Izzuddin Ismail (Leader)
  2. Muhd. Farid Zainal Abidin
  3. Ahmad Zulfahmi Mohd

Team UniKL - MFI A (AE1)

  1. Mohamad Najib Rosly (Leader)
  2. Muhammad Hafiz Asmawi
  3. Muhammad Faizil Fuzil

 

13 - 17 June 2014 @ CIAST, Shah Alam

 

 

CHAMPION

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4th PLACE

 

 

5th PLACE

 

5th PLACE

 

9

ROBOTICS AWARENESS WEEK #RAW2014 COMPETITION

Project: Robosoccer

Team: UniKL MFI Soccer Robot

Team: UniKL MFI Soccer Robot 02

Advisors/Supervisors:

  1. Amir Abidin Shamsudin (MM)
  2. Amir Sharizam (IA)
  3. Yusof Kadikon (IA)
  4. Khairul Hamzani (EE)
  5. Mohd Fairus Humar (EE)
  6. Marzuki (IA)
  7. Nazatul Shima (MM)
  8. Ana Salwa (MM)

Inventors:

  1. Haikal Hafiy Mohd Rosdi (EE)
  2. Muhammad Hamizan Roslan (EE)
  3. Mohamad Hafizzudin Zulkefli (EE)
  4. Muhamad Nasrul Afiq Mat Rifen (EE)
  5. Wan Anazir (EE)
  6. Faiz (EE)

 

19-22 June 2014 @ Uniten Bangi, Selangor

 

 

CHAMPION

2nd RUNNER UP

 

10

CONFERENCE COMPETITON & EXHIBITON 2014 (CCE 2014)

Project: CCM 2HP - Coconut Crasher Machine

Advisors/Supervisors:

  1. Mohamad Juraidi Jamal
  2. Md Hanip Ahmad
  3. Ahmad Zuraili Yop Shahari
  4. Ahmad Shahril Daut
  5. Jufriadi Bakri

Inventors:

  1. Abdul Munir Lukmanul Hakim
  2. Muhammad Ibraahim Jaafar
  3. Raymie Anak Keni

Project: Thermal Electric Generator For Handphone Charging Application

Advisors/Supervisors:

  1. Wan Mustafa Wan Sulong

Inventors:

  1. Mohd Rizal Aminuddin Rusdy
  2. Muhammad Fahmi AB Rahim

Project: Controlling Home Appliances Using Voice Recognition

Advisors/Supervisors:

  1. Muaazin Mupit

Inventors:

  1. Siti Zulaikha Zol Kanain
  2. Aidi Eazi Azhar

Project: Remote Control GPS Mower

Advisors/Supervisors:

  1. Mohd Fairus Humar
  2. Wan Mohd Khairudin Wan Abdul Malek

Inventors:

  1. Muhammad Husaini Abu Hassan
  2. Muhammad Hafiz Ashnar

Project: Robosoccer Education Game Kit

Advisors/Supervisors:

  1. Khairul Hamzani Hamid
  2. Mohd Fairus Humar

Inventors:

  1. Muhamad Nasrul Afiq Mat Rifen
  2. Mohamad Hafizuddin Zulkefli

Project: Mini Kiln Fish Machine

Advisors/Supervisors:

  1. Mohamad Yazman Yaakub

Inventors:

  1. Mohd Fikri Bahazelan
  2. Azizul Hamiezee Mohd Jamadil

 

23-25 June 2014 @ Politeknik Seberang Perai, Pulau Pinang

 

 

GOLD

 

 

 

 

 

 

GOLD

 

 

 

 

 

SILVER

 

 

 

 

 

SILVER

 

 

 

 

 

BRONZE

 

 

 

 

 

BRONZE